
10 плода, които е добре да се ядат при диабет
Плодовете не са забранена храна за хората с диабет, макар много от тях да ги избягват. Естествената фруктоза и глюкоза се различава от добавената захар в различните сладки изделия. А в плодовете има важни витамини, минерали и фибри, които трябва да приемат и диабетиците.
При диабет се препоръчва плодовете да се консумират свежи или замразени. Сушените и консервираните могат да съдържат добавена захар. А ако искате да ги приемате под формата на сок, придържайте се към такъв без добавена захар или го разредете с вода.
Ето и 10 плода, които е добре да се ядат при диабет:
1. Ябълки
Ябълките са пълни с фибри, което ги прави отлична закуска. Прибавете към тях фъстъчено или бадемово масло и ще получите малко протеин за всяка хапка. Те са идеални и за междинни закуски, които ще ви дадат енергия. Освен това, ябълките не са калорични. 1 средно голяма ябълка е препоръчителното количество за една здравословна порция. Ябълките са също така добър източник на антиоксиданти, които помагат за намаляване на възпаленията и подобряване на сърдечното здраве.
2. Круши
Крушите също изобилстват от здравословни фибри. Те са добър вариант за вкусна закуска по всяко време. Според учените, крушите дори могат да помогнат за контролиране на диабет тип 2. Една круша на ден е препоръчителното количество за диабетиците. Крушите са известни със своето високо съдържание на антиоксиданти, които могат да спомогнат за защитата на клетките от окислителен стрес.
3. Ягоди
Ягодите са не само с прекрасен вкус и аромат, но и са пълни с антиоксиданти, фибри и витамин С. Те са чудесен избор за вашия следобед, а защо не и за закуска? Нарежете ги и ги комбинирайте с овесени ядки и кисело мляко или пък пригответе нещо нетрадиционнно – със спанак и орехи за сладка или солена салата. 1 чаша ягоди е здравословната ви порция. Ягодите съдържат фитохимикали, които могат да подобрят инсулиновата чувствителност, което е особено важно за диабетиците.
4. Банани
Хората с диабет е препоръчително да консумират по-зелени банани. Когато те започват да узряват, съдържанието на захар се увеличава. Половин банан е здравословната диетична порция, която няма да ви навреди. Зелените банани съдържат също така резистентни въглехидрати, които могат да помогнат за подобряване на храносмилането, и да намалят пиковете на кръвната захар.
5. Къпини
Къпините имат високо съдържание на антиоксиданти и два пъти повече фибри от своя популярен „братовчед“ ягодата. Те са тръпчиви и сочни и придават чудесен вкус на всяка закуска. Прибавете чаша от тях към киселото мляко и се насладете на това свежо удоволствие. Къпините също така могат да помогнат за контролиране на нивото на кръвната захар, като забавят абсорбцията на глюкоза.
6. Праскови
Заедно с някои други костилкови плодове като сливи и нектарини, прасковите съдържат биоактивни съединения, които се борят със затлъстяването от диабет. Нищо не може да се сравни с вкуса на зрялата праскова, особено когато са в сезона си. Една средно голяма праскова е здравословната порция. Прасковите са добър източник на витамини A и C, които поддържат имунната система, и помагат на кожата да възстановява клетките си.
7. Киви
Този малък плод е истинска „бомба“ от витамин С, а и е с ниско съдържание на захар. Това го прави идеална закуска за хората с диабет. Нарежете плод и половина и гарнирайте с извара или кисело мляко. Кивито е и добър източник на калий, който може да помогне за контролиране на кръвното налягане, и за намаляване на стреса върху сърдечно-съдовата система.
8. Портокали
Портокалите имат своето важно място и в здравословната диета на диабетиците. Те съдържат много фибри и витамин С, които помагат за намаляване на риска от хронично заболяване. Един средно голям портокал е подходящата порция. Портокалите също така са известни с високото си съдържание на лимоноиди, които може да имат антиканцерогенни свойства.
9. Череши
Черешите са пълни с антиоксиданти и могат дори да помогнат за регулиране на кръвната захар. Това ги прави чудесен избор за хората с диабет. Една чаша череши е достатъчна, за да се заредите с повече енергия, фибри и витамини. Черешите съдържат антоциани, които могат да помогнат за подобряване на инсулиновата чувствителност, и за защита на кръвоносните съдове.
10. Пъпеш
Резен сочен пъпеш е несравнимо удоволствие, от което не трябва да се лишават дори диабетиците. За разлика от динята, пъпешът има по-ниско гликемично натоварване и не повишава кръвната захар. Пъпешът е също така отличен източник на витамин A, който подпомага здравето на зрението и поддържа клетъчната регенерация.
Плодовете могат да бъдат вкусна и полезна част от диетата на хората с диабет. Важно е обаче да се избират плодове с ниско гликемично натоварване, които не предизвикват рязък скок на кръвната захар. Редовната консумация на здравословни плодове като ябълки, къпини, ягоди, праскови и пъпеши, съчетани с балансирана диета, може да помогне за подобряване на метаболизма, и да осигури на организма необходимите витамини и антиоксиданти.